Jülide SÖNMEZ

Haber Spikeri - İletişim Uzmanı

Eğitmen Hakkında

1984 yılında TRT’de spiker olarak işe başladı. Ankara Radyosu’nda ve özel bir TV kanalında çalıştı. Meslek hayatını TRT Haber Merkezinde 25 yıl haber spikerliği yaparak sürdürdü. 2017 yılından itibaren TRT Ankara Radyosu’nda canlı olarak yayınlanan “Gündem” adlı haber programını sundu. 2018 yılı Eylül ayında kurumdaki görevinden emekliye ayrıldı.

Çalışmalarını çeşitli kurum ve kişilere eğitim vererek sürdürmektedir.

Eğitim alanında yaptığı çalışmalardan bazıları:

TRT Türkçe Eğitim Merkezi eğitmenliği görevinde bulunmuştur. TRT Kurumu’nda spiker, sunucu, muhabir eğitimlerine görev almıştır. TOBB Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Diksiyon dersi öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Ankara Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezinde 2017’den bu yana Diksiyon, güzel konuşma ve hitabet dersleri vermektedir. Global Kariyer eğitim kurumunda 2015’den beri diksiyon öğretmenidir. Çeşitli kurumlara verdiği eğitimlerin yanı sıra 2015-2017-2018 yllarında Adalet Akademisi bünyesinde hâkim ve savcılara da eğitim vermiştir.

2017 yılında Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından hazırlanan Haber Spikeri Ulusal Meslek Standardının belirlenmesinde Teknik Çalışma Grubu üyesi olarak görev almıştır. (Resmî gazete tarih ve sayı: 22.06.2017 / 30104)

Videolu anlatımlarla diksiyon ve güzel konuşma eğitimi veren www.kidegitim.com adlı internet sitesinin kurucusu ve sahibidir. Youtube’da aynı isimle diksiyon üzerine bir kanalı bulunmakta ve sosyal medyada düzenli videolar yayınlayarak Türkçenin kullanımı ve güzel konuşmaya ilişkin kamuoyu oluşturmaktadır.

Kurumsal ve bireysel eğitimler vermeye devam etmektedir.