Menu

Arama Yapın

Arabuluculuk Sınavına Hazırlık Eğitimleri ve Eşzamanlı Online Deneme Sınavlarını İnceleyin!


Menu

Bu kitap, e-kitap formatında olduğu için 0,38 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır.

E-Kitaplar

Nesnelerin İnterneti İle Geleceğin Akıllı Evleri ve Yeni Tüketici

 • Yayınevi: Aristo Yayınevi
 • Yazar: Doç. Dr. Sera Reyhani YÜKSEL
 • Sayfa Sayısı: 53
 • Yayın Tarihi: 03.12.2021
 • Baskı: 1
 • Tür: E-kitap
 • Basılı Olsaydı Fiyatı: 30,00
30,00 TL
3,00 TL

Bu kitap 1210 kez incelendi; 30 adet satıldı.

Kategoriler: Bütün Hukuk Kitapları, Kongreler / Sempozyumlar, Tüketici Hukuku

GİRİŞ

Teknoloji büyük bir hızla gelişirken yaşanan gelişim ve değişimden her şey, yaşadığımız evler bile etkilenmektedir. Geleceğin evlerinin bugün yaşadığımız evlerden çok daha farklı, teknolojik ve konforlu olacağını öngörebilmekteyiz. Bugün görmeye sıklıkla alışık olduğumuz şeylerin geleceğin akıllı evlerinde kendisine yer bulamayarak tarihe karışmasının an meselesi olduğu, mesela herhangi bir modern yerleşimde çoğunlukla ortak olarak yer alan ve sıklıkla kullanılan iki arayüz olan kapı anahtarının ve aydınlatma düğmesinin çok kısa bir gelecekte artık olmayabileceği ifade edilmektedir[1].

Geleceğin akıllı evleri ile ilgili akla ilk gelenler: Evde olmadığımız zamanlarda bile evin sıcaklığını ayarlayabildiğimiz akıllı termostatlar, yerimizden bile kalkmadan istenilen sıcaklıkta su ısıtabilen akıllı su ısıtıcıları, internet bağlantılı görüntülü kapı zilleri, akıllı aydınlatma cihazları, buzdolapları, televizyonlar ve temizlik robotları ve böylece evlerin adeta bir bilgisayara dönüşmesi[2]

Kişinin rutin uyuma saati geldiğinde odanın ışıklarının ya da dışarı çıkarken açık unutulan makinelerin yapay zeka sayesinde kendi kendine kapanabilmesi, sesli komutla perdelerin açılıp kapanabilmesi, kilitlenmesi unutulan kapının yapay zeka ile güvenlik sistemini aktif hale getirebilmesi, ruh haline uygun müzik seçmesi ya da oda ışıklarını loş hale getirmesi, TV’nin sesini evdeki her bireyin bulundukları konuma göre farklı ayarlaması, banyo aynası üzerinden günlük hava ve trafik bilgilerinin paylaşılması artık hiç de ütopik olarak görülmemeli[3]. Tüm bu teknolojik gelişmelerin yaşam alanlarımızda yer bulması kısa bir zamanda gerçekleşeceği için şu an kulağa şaşırtıcı gibi gelen her şeyin birer yaşam gerçekliği halini alacağı bilinmeli.

Hem genel olarak hem de hukuki perspektifle akıllı evlerin sağlayacağı avantajlara rağmen tüketici cephesinde yaratacağı dezavantajlar olacağını öngörmek hiç de zor değil. Özellikle kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunması noktasında büyük zafiyetlerin olacağı söylenebilir. Burada amaçlanan tüketicilerin geleceğin akıllı evleri karşısında elde edebilecekleri genel ve hukuki faydaları göstermek yanında hukuki yönden yaşayabilecekleri sorunları da ortaya koymaktır.

 

[1]     Daniel Newman/Olivier Blanchard, İnsan ve Makine, Çeviren: Fulya Kılınçarslan, İstanbul 2020, s. 187.

[2]     Betül Çolak, “Akıllı Evler ve Güvenlik”, https://medium. com/deep-learning-turkiye/ak%C4%B1ll%C4%B1-evler-ve -g%C3%BCvenlik-9250735e5b9f, Erişim Tarihi: 12.09. 2021.

[3]     İnanç Kabadayı, “Nesnelerin İnterneti: Enerjiden Sağlığa Akıllı Evler Gelecekte İnsanlığa Neler Sunacak?, https:// www.inanckabadayi.com.tr/Blog/nesnelerin-interneti--ener jiden-sagliga-akilli-evler-gelecekte-insanliga-neler-sunacak, Erişim Tarihi: 12.09.2021.

Akademisyen

Doç. Dr. Sera Reyhani YÜKSEL

 • Eğitim Sayısı 40
 • E-Kitap Sayısı 21
 • Eğitim Alan Kişi Sayısı 3462
 • E-Kitap Alan Kişi Sayısı 30296

Eğitmen Hakkında

Doç. Dr. Sera Reyhani Yüksel lisans derecesini 2007 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, yüksek lisans derecesini 2009 yılında Marmara Üniversitesinde kamu hukuku alanında aldıktan sonra, doktora derecesini 2013 yılında Marmara Üniversitesi’nde özel hukuk alanında almıştır. 2014 yılından beri Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Aynı kurumda çok sayıda lisans ve yüksek lisans dersleri vermektedir. 

Sosyal Medya


Doç. Dr. Sera Reyhani Yüksel lisans derecesini 2007 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, yüksek lisans derecesini 2009 yılında Marmara Üniversitesinde kamu hukuku alanında aldıktan sonra, doktora derecesini 2013 yılında Marmara Üniversitesi’nde özel hukuk alanında almıştır. 2014 yılından beri Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Aynı kurumda çok sayıda lisans ve yüksek lisans dersleri vermektedir. 


FORMÜL:

 

Kitabın Sayfa Sayısı / 2 x 1000 / 69000 = 1000 adet basılan bir kitap için kesilen ağaç sayısı

 

 

Kağıt yapımında, genellikle iğne yapraklı ağaçlardan Ladin ve Çam ağaçları kullanılmaktadır. Çoğunluk çam ağacına aittir.

 

Dünya çapında her gün 80.000 ila 160.000 ağaç kesilmekte ve kağıt endüstrisinde kullanılmaktadır. Ormanlar yok edilmekte, küresel ölçekte iklim değişikliğine sebep olmaktadır.

 

Bir çam ağacının boyunu ortalama 18 m, yarıçapı da 15 cm eder. Bu durumda bir çam ağacı 1,2717 metreküptür. 0.0083 metreküp odun yaklaşık 4,5 kg gelir. Bu durumda 1,2717 metreküp odun yani bir ağaç 690 kg gelecektir.

 

Bir ağaçtan elde edilen kağıt, ağacın ağırlığının yarısı kadar etmektedir.

 

O halde, ortalama bir çam ağacı 690 kg ettiğine göre, elde edilecek kağıt 345 kg olacaktır.

 

Bir A4 beyaz kağıdın ağırlığı 5 gr etmektedir. Demek ki, bir ağaçtan 345000/5 = 69000 adet A4 yaprağı elde edilmektedir.

 

Günümüzde özellikle dijital kitap baskılarında, kitabın boyutu ne olursa olsun A4 boyutunda kağıt harcanmakta olup, kesime giren kısımları atılmaktadır.

 

Buraya kadar elde edilen verilerle şöyle bir formül çıkartılabilmektedir:

 

Kitabın sayfa sayısı / 2 = kitapta kullanılan kağıt yaprağı.

 

Her kitabın asgari 1000 adet basıldığı (ki ortalama çok daha yüksek çıkacaktır)

 

FORMÜL:

 

Kitabın Sayfa Sayısı / 2 x 1000 / 69000 = 1000 adet basılan bir kitap için kesilen ağaç sayısı

 

E-kitaplar geleceğimizi kurtaracak. Gelin e-kitapları daha çok sevelim, doğaya bir nebze olsun nefes verelim.

 

Peki basılı kitapların çevreye verdiği tahribat sadece ağaç ile mi sınırlı? Tabii ki hayır! Bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletlerinde hava kirliliğinin yüzde yirmisini kağıt fabrikaları oluşturuyor. Bununla birlikte havayla sınırlı kalmayıp su kirliliğine de büyük ölçüde neden oluyor. Zira kağıt, yapısı gereğince bol suya ihtiyaç duyar.

 

Modern tesislerde bile 1 ton kağıt üretebilmek için yaklaşık 50 ton su kirletilmektedir.

 

Artık karar sizin? E-kitap teknolojisi yokken elbette kitaplar ağaçlardan daha önemli idi. Zira, entelektüel hale gelen her birey doğayı korumak için fazladan çaba harcayabilecek bilince kavuşmuş olacaktı.

 

Ya şimdi? Tamamen zararsız bir teknoloji varken, hala zararlı nostaljik alışkanlıklarınıza devam mı etmek istiyorsunuz? Siz bilirsiniz…