Menu

Arama Yapın

Menu

Bu kitap, e-kitap formatında olduğu için 1,33 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır.

E-Kitaplar

Anonim Şirkette Pay Sahipliği Hakları

 • Yayınevi: Aristo Yayınevi
 • Yazar: Doç. Dr. Murat Can ATAKAN
 • Sayfa Sayısı: 183
 • Yayın Tarihi: 03.06.2022
 • Baskı: 1
 • Tür: E-kitap
 • Basılı Olsaydı Fiyatı: 110,00
110,00 TL
33,00 TL

Bu kitap 1280 kez incelendi; 55 adet satıldı.

Kategoriler: Bütün Hukuk Kitapları, Ticaret Hukuku

Anonim şirketlere pay sahibi olmak birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bunlar kimi zaman malvarlığı hakları şeklinde karşımıza çıkarken kimi zaman da katılma hakkı olarak kendisini göstermektedir. Söz konusu haklar kanun koyucu tarafından detaylı olarak ele alınmış, ikincil mevzuatla da konunun ayrıntılarına inilmiştir.

Anonim şirkette pay sahipliği haklarından her biri elbette tek başına monografilere konu olabilecek niteliktedir. Bununla birlikte çalışmamızda tüm pay sahipliği hakları görece olarak özet ancak aynı zamanda Karşılaştırmalı olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Zira çalışmamızın konusunu oluşturan pay sahipliği hakları, Altınbaş Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Doktora Programı’nda HUK 658 koduyla verilen ve kitabımızla aynı ismi taşıyan “Anonim Şirketlerde Pay Sahipliği Hakları” dersi kapsamında yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde doktora öğrencilerimiz tarafından hazırlanmıştır.

Çalışmamız içerisinde yer alan her bir bölümün yazarı, başlığın yanında belirtilmiştir. Kıymetli okuyucularımızdan gelen eleştiriler neticesinde çalışmamızda güncellemeler yapılacaktır. Bu nedenle her türlü görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşmanızdan büyük memnuniyet duyacağımızı ifade etmek isteriz.

 

İstanbul, Mayıs 2022

Editör

Doç. Dr. Murat Can Atakan

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Akademisyen

Doç. Dr. Murat Can ATAKAN

 • Eğitim Sayısı 16
 • E-Kitap Sayısı 5
 • Eğitim Alan Kişi Sayısı 0
 • E-Kitap Alan Kişi Sayısı 129

Eğitmen Hakkında

Sosyal Medya


FORMÜL:

 

Kitabın Sayfa Sayısı / 2 x 1000 / 69000 = 1000 adet basılan bir kitap için kesilen ağaç sayısı

 

 

Kağıt yapımında, genellikle iğne yapraklı ağaçlardan Ladin ve Çam ağaçları kullanılmaktadır. Çoğunluk çam ağacına aittir.

 

Dünya çapında her gün 80.000 ila 160.000 ağaç kesilmekte ve kağıt endüstrisinde kullanılmaktadır. Ormanlar yok edilmekte, küresel ölçekte iklim değişikliğine sebep olmaktadır.

 

Bir çam ağacının boyunu ortalama 18 m, yarıçapı da 15 cm eder. Bu durumda bir çam ağacı 1,2717 metreküptür. 0.0083 metreküp odun yaklaşık 4,5 kg gelir. Bu durumda 1,2717 metreküp odun yani bir ağaç 690 kg gelecektir.

 

Bir ağaçtan elde edilen kağıt, ağacın ağırlığının yarısı kadar etmektedir.

 

O halde, ortalama bir çam ağacı 690 kg ettiğine göre, elde edilecek kağıt 345 kg olacaktır.

 

Bir A4 beyaz kağıdın ağırlığı 5 gr etmektedir. Demek ki, bir ağaçtan 345000/5 = 69000 adet A4 yaprağı elde edilmektedir.

 

Günümüzde özellikle dijital kitap baskılarında, kitabın boyutu ne olursa olsun A4 boyutunda kağıt harcanmakta olup, kesime giren kısımları atılmaktadır.

 

Buraya kadar elde edilen verilerle şöyle bir formül çıkartılabilmektedir:

 

Kitabın sayfa sayısı / 2 = kitapta kullanılan kağıt yaprağı.

 

Her kitabın asgari 1000 adet basıldığı (ki ortalama çok daha yüksek çıkacaktır)

 

FORMÜL:

 

Kitabın Sayfa Sayısı / 2 x 1000 / 69000 = 1000 adet basılan bir kitap için kesilen ağaç sayısı

 

E-kitaplar geleceğimizi kurtaracak. Gelin e-kitapları daha çok sevelim, doğaya bir nebze olsun nefes verelim.

 

Peki basılı kitapların çevreye verdiği tahribat sadece ağaç ile mi sınırlı? Tabii ki hayır! Bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletlerinde hava kirliliğinin yüzde yirmisini kağıt fabrikaları oluşturuyor. Bununla birlikte havayla sınırlı kalmayıp su kirliliğine de büyük ölçüde neden oluyor. Zira kağıt, yapısı gereğince bol suya ihtiyaç duyar.

 

Modern tesislerde bile 1 ton kağıt üretebilmek için yaklaşık 50 ton su kirletilmektedir.

 

Artık karar sizin? E-kitap teknolojisi yokken elbette kitaplar ağaçlardan daha önemli idi. Zira, entelektüel hale gelen her birey doğayı korumak için fazladan çaba harcayabilecek bilince kavuşmuş olacaktı.

 

Ya şimdi? Tamamen zararsız bir teknoloji varken, hala zararlı nostaljik alışkanlıklarınıza devam mı etmek istiyorsunuz? Siz bilirsiniz…