Enerji Hukuku Okuryazarligi Semineri

Anında haberdar olmak ister misiniz ?

Whatsapp grubumuza kayıt olun!Bu eğitim 1153kez incelendi.

Enerji Hukuku Okuryazarligi Semineri

Av. Selma KARADUMAN
Süre: 180 dk
Tarih: 30 Mart 2020
Saat: 16: 00 - 19: 00
Detay Bilgi İçin: 0530 884 23 24
590,00 TL
Eğitim Yapıldı

 • Kalan Kontenjan:
 • Sertifika : Var
 • Tekrar İzle : Var

ENERJI HUKUKU OKURYAZARLIGI SEMINERI

ENERJI HUKUKUNA GIRIS

 1. Enerji Hukukuna Tarihsel Bakis ve Genel Bilgiler
 2. Tavsiye Edilen Enerji Hukuku Kitaplari Av.Selma Karaduman Arsivinden
 3. Enerji Hukukunda Destek Basucu Kaynaklar (Akademik vd. yayinlar)
 4. Enerji Sektörüne iliskin Baslica Resmi Kurumlar
 5. Temel Enerji Mevzuati Hakkinda Genel Bilgi
 • Türk Hukuku
 • AB Hukuku
 1. Enerji Depolama Mevzuati  *Kaynaklarla desteklenecektir.
 2. Lisanssiz Elektrik Üretimi Mevzuati  *Kaynaklarla desteklenecektir.

 

ENERJI TICARETI VE ENERJI SÖZLESMELERI

Enerji Ticareti

Türkiye’deki ve uluslararasi piyasalardaki enerji ticaretindeki güncel gelismeler, enerji ticaretinde olasi riskler hakkindaki degerlendirmelerimizle birlikte ele alinarak, degerlendirilecektir. Küresel enerji sisteminin hem tüketim hem de enerji üretim alaninda bir degisim gösterdigi konjonktürde, küresel enerji haritasindaki bu degisikliklerin her bir ülkenin ekonomik rekabet edebilirligi üzerinde etkileri ve bu etkilerin yaratacagi riskler ve bu riskleri dogru yönetebilen aktörlerin riski avantaja çevirebilme potansiyelleri hakkinda akademi ve enerji is insanlarinin görüslerine de yer verilerek, ortak akli yansitan bir enerji ticareti stratejisinin nasil olmasi gerektigine dair katki saglama amaci tasimaktadir.

Enerji Sözlesmeleri Hakkinda Genel Bilgi

Risk Yönetiminin Önemli Aktörlerinden biri olan Sözlesme Süreç Yönetiminin Sözlesme Hukuku çerçevesinde ele alinarak, uzun süreli sözlesmelerdeki fiyat dalgalanmasi basta olmak üzere, degisen sartlara göre sözlesmeden zarar görülmemesi için,  karsi tarafin yükümlülüklerini ihlal etmesi halinde, cezai sart basta olmak üzere, teminat mektubu, sigortalama, karsi tarafin sirket kredi analizinin çikartilmasi vb. mekanizmalarla riskin nasil hedge edilecegi hususunda Sözlesme sürecine katki saglayan aktörlere farkindalik kazandirma amaci tasimaktadir.

Enerji Sözlesmelerinde Sik Rastlanilan Temel Kavramlar

Enerji Sözlesmelerinde hukuk ve finansi ilgilendiren 25 temel kavram örneklerle açiklanacaktir.

ENERJI  HUKUKUNDA YARIN

 • Yenilenebilir Enerji Devrimi
 • Enerji ve Dogal Kaynaklar Endüstrisinde Blockchain'in Rolü
 • Enerji Sektöründe Dijitalizasyonun Disiplinlerarasi Hukuka Yansimalari

*Kaynak makalelerle desteklenecektir.

 

Hedef Kitle:

Enerji sektöründe çalisan ve veya çalismak isteyen hukuk, mühendislik , isletme, finans, kurumsal iletisim vb. bölümlerdeki ögrenciler, yeni mezunlar ve orta-üst düzey çalisan yöneticilere yönelik temel enerji hukuku egitimi olup, enerji hukuku literatürü, tarihçesi,  isleyis biçimi, mevzuat altyapisi hakkinda  bilgi ve is kültürü kazandirmayi hedefleyen bu çalisma ayni zamanda enerji sözlesmelerine yönelik enerji okuryazarligi farkindaligini arttirmayi hedeflemektedir.

 

Av. Selma KARADUMAN Kimdir?

Özgeçmis :

Sözlesme Hukuku alaninda uzmanlasarak özel sektör basta olmak üzere birçok STK'da Sözlesme Süreç Yönetimlerine iliskin, sirket ve girisimcilere   katki sunan Av. Selma Karaduman, 2006 yilinda uluslararasi hukuk bürolarinda basladigi avukatlik kariyerine, 2009 yilindan bu yana kurucusu oldugu Karaduman Hukuk Bürosu’nda basta Ticaret Hukuku olmak üzere; Sözlesme Hukuku, Enerji Hukuku, Yazisma Hukuku, Telif ve Sanat Hukuku alanlarinda danismanlik, avukatlik ve arabuluculuk yaparak devam etmektedir.

Bugüne kadar üç ayri üniversitede misafir ögretim görevlisi olarak akademik çalismalar yapan Selma Karaduman, 2018 yilinda Özyegin Üniversitesi yüksek lisans bölümünde Yenilenebilir Enerji Hukuku dersi vermesinin yani sira,  20’yi askin üniversite, ögrenci etkinlikleri, ulusal ve uluslararasi konferans, özel sirket ve STK’larin davetlisi olarak enerji hukuku, yazisma hukuku ve sözlesme hukuku konularinda teblig ve seminerler sunmaktadir.

Çesitli saygin dergilerde enerji hukuku, sözlesme hukuku ve tahkim hukukuna iliskin makaleleri yayinlanan Selma Karaduman, “Türk ve Avrupa Üniversiteleri Arasindaki Yenilenebilir Enerji Bilgi Aglari” (RENET) adli AB projesi kapsaminda 2009 yilinda Bogaziçi Üniversitesi’nde katildigi yaz okulunda aldigi ilk enerji egitiminden bu yana, kendisini ömür boyu enerji ögrencisi olarak tanimlamakta ve  halen Enerji Hukuku konusunda yüksek lisans tez çalismalarini sürdürmektedir.

Üyesi Oldugu Dernekler:

 • Istanbul Tahkim Dernegi Kurucu Üyesi, 2016-2018 dönemi Yönetim Kurulu Üyesi, halen Denetim Kurulu Üyesi
 • Malatyali Isadamlari Dernegi (MIAD) üyesi
 • Daha Iyi Yargi Dernegi üyesi

Av.Selma Karaduman ulusal ve uluslararasi konferanslarda ve seminerlerde konusmaci olarak:

 • Union International des Avocats – Uluslararasi Avukatlar Birligi (UIA) adli meslek örgütünün Kasim 2010’da gerçeklestirdigi  uluslararasi kongrede “Türkiye’de Fikri Mülkiyet Hukukunun Olumlu ve Olumsuz Yansimalari” baslikli teblig  ile katilmistir.

http://congres.uianet.org/en/istanbul2010/liens-sci-d-58/detail-theme58/?id_theme=1945

 •  The International Association for Energy Economics - Uluslararasi Enerji Ekonomisi Dernegi’nin (IAEE)  Mayis 2015 yilinda düzenledigi 38. Dünya Enerji Kongresi’ne :

1) 21. Yüzyildaki  Avrasya Gaz Hub’i  Olusumunda Yasal Sorunlar

2) Dogalgaz Piyasalarinda Türk ve Avrupa Birligi Mevzuatinin Karsilastirmali Degerlendirmesi ve Yabanci Yatirimciya Yansimalari

olmak üzere  iki ayri teblig ile katilmistir.  

Bknz: http://www.iaee.org/iaee2015/program_concurrent.aspx 2015

 • 23 Ocak 2016 tarihinde düzenlenen  Ambargo Sonrasi Iran Enerji Konferansi’na :

“Iran-Türkiye Arasindaki Ticari Iliskilerin Uluslararasi Hukuk ve Ticaret Hukuku Çerçevesinde Degerlendirilmesi” baslikli teblig  ile katilmistir.

 Bknz: http://www.cuttingedgeconferences.com/iran/program

 • 4 Mayis 2016 tarihinde Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin düzenlemis oldugu Kalkinma Sempozyumuna :

“Yenilenebilir Enerji  Mevzuatinin Enerji Yatirimlarina ve Yatirimciya olan Etkisi” baslikli teblig  ile katilmistir.

Bknz: http://osmaniyesempozyumu.osmaniye.edu.tr/dosya/345program.pdf

 • 7 Mayis 2016 tarihinde BPW Istanbul’un Esit Ise Esit Ücret Paneline:

 “Is Hukukunda Esit Ise Esit Ücret ilkesininin Türk ve AB Mevzuati Çerçevesinde Degerlendirilmesi” baslikli teblig  ile katilmistir.

 • NoorCM-BÜYEM isbirligi ile yapilan uygulamali Forex egitimlerinde Yatirimci Haklari ile ilgili egitmen olarak Sermaye Piyasasi Hukuku hk. 2015 ve 2016 yillarinda iki ayri teblig ile katilmistir.

Bknz: https://akademi.noorcm.com.tr/

 • 2017 Mayis ayinda  Av. Selma Karaduman Karaduman Hukuk Bürosunu temsilen ILO, ISKUR, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi, Isveç Kalkinma Ajansi ve Isveç Konsoloslugu'nun "DAHA FAZLA KADIN IÇIN DAHA IYI ISLER" PROJESI kapsaminda BPW Istanbul Dernegi'nin Girisimci kadinlara yönelik destek çalismasinda iki kez mentör olarak yer alarak, yeni bir girisimde dikkat etmeleri gereken hukuki adimlara deginmenin yanisira Sözlesme Hukuku deneyimlerini   paylasmistir.

Bknz: http://www.ilo.org/ankara/projects/WCMS_380372/lang--tr/index.htm

 • Av.Selma Karaduman, Karaduman Hukuk Bürosu’nu temsilen Istanbul Teknik Üniversitesi ögrenci klubünün düzenledigi ITÜ Temiz Enerji Günleri’nde 22 Mart 2018’de Yenilenebilir Enerji Mevzuati hakkinda teblig sunmustur.

                   Bknz: http://teg.itu.edu.tr/

 • Av.Selma Karaduman, Karaduman Hukuk Bürosu’nu temsilen Izmir Urla’da 4 Eylül tarihinde gerçeklesen Hackenbreak Inovasyon Kampinda Yenilenebilir Enerji Yatirimlarinin Hukuki Boyutu ve Depolama Devrimi ile Kayit Hukukundan Kayitzincir Hukukuna Paradigma Degisimi (Blockchain) isimli iki ayri teblig sunmustur.

                     Bknz : www.hackenbreak.com

 • Av.Selma Karaduman, Karaduman Hukuk Bürosu’nu temsilen  Istanbul Barosu Kültür Sanat Komisyonu’nun davetlisi olarak , Sanat Kurumlarinin Yönetimi hakkinda Istanbul Barosu’nda bir teblig sunmustur.

 https://www.istanbulbarosu.org.tr/HaberDetay.aspx?ID=13744&Desc=Sanat-ve-Hukuk

 • Av.Selma Karaduman, Karaduman Hukuk Bürosu’nu temsilen Elektronik Ticaret Hukuku konulu bir teblig ile Mobitek Akademi’de bir sunum gerçeklestirmistir.

https://mobitek.com/egitim/

 • Av.Selma Karaduman, Karaduman Hukuk Bürosu’nu temsilen Izmir Ege Üniversitesi ögrenci kulübünün 24 Subat 2019'da düzenledigi  Enerji Zirvesinde  Enerji Yatirimlarina Iliskin Mevzuat Çerçevesinde Enerji Yatirimlarinin Degerlendirilmesini ve Hukukî Görüslerimiz  baslikli  teblig sunmustur.

izmirenerjizirvesi.org

 • Av.Selma Karaduman, Karaduman Hukuk Bürosu’nu temsilen 29 Mayis 2019’da  Uluslararasi Enerji Kongresi olan ICCI   Enerji Dönüsümünde Kadin Panelinde , "? Enerjide Dijital Dönüsüm ,Yaratici Yikimla Gerçeklesen Paradigma Degisimlerinin Hukuka Yansimalari” baslikli  teblig  sunmustur.
 • https://www.icci.com.tr/tr/konferanslar/icci-2019-konferans-programi/icci-2019-konferans-konusmacilari
 •  20 Haziran 2019 tarihinde Uludag Limak Elektrik A.S’de Yazisma Hukuku egitimi sunmustur.
 • 24 Ekim 2019 tarihinde  Istanbul Maden ve Metaller Ihracatçi Birlikleri’nde (Immib) yazisma hukuku egitimi sunmustur.

https://www.immib.org.tr/tr/duyuru-haberler-yoneticiler-icin-yazisma-stratejileri-usul-ve-esaslari-ve-sozlesme-hukukuna-yansimalari-semineri.html

 • 1 Kasim 2019 tarihinde Özyegin Üniversitesi Hukuk Fakültesi ev sahipliginde Yazisma Hukuku egitimi sunmustur.

https://www.ozyegin.edu.tr/tr/etkinlikler/9036/hukuki-yazisma-konferansi

 • 28 Subat 2020 Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ögrenci girisimi Hukuk Akademisi ev sahipliginde Sanat Hukuku  egitimi sunmustur.

Av. Selma Karaduman’in Enerji Hukuku alaninda yazdigi ve çesitli saygin dergilerde yayinlanmis olan makaleleri :

 • Enerji Uyusmazliklarinin Tahkim Yolu ile Çözümü ve Türkiye’nin Tahkim Merkezi Olma Hayali isimli makalesi EPDK yayinlarindan biri olan Uzman Gözüyle Enerji Dergisinin 6. Sayisi olan  2018 Nisan sayisinda yayinlanmis olup 21 ve devamindaki sayfalarda okuyabilirsiniz.

http://www.enerjiuzmanlari.org.tr/dergiler/Uzman_Gozuyle_Enerji_6.%20sayi_WEB-min.pdf

 • Yazisma Hukuku ve Sözlesme Hukuku Egitimleri baslikli makalesi TENVA yayinlarindan olan Enerji Panorama Dergisi’nin Eylül sayisinda yayinlanmis olup, asagidaki linkin 48 ve devamindaki sayfalarda okuyabilirsiniz.

http://www.tenva.org/wp-content/uploads/2013/08/EnerjiPanorama-KAPAK-Eylu%CC%88l-2019.pdf

 • Lisanssiz Elektrik Yönetmeligi hakkinda Hukuki Görüsler makalesi  GÜNDER Dergisi 2020 Ocak sayisinda yayinlanmis olup, asagidaki linkin 73 ve devamindaki sayfalarda okuyabilirsiniz.

https://www.gunder.org.tr/wp-content/uploads/Gu%CC%88ndergi-Ocak-S%CC%A7ubat-Mart-2020-Kapak-WEB.pdf 

 • Iran Tahkimi isimli makalesi Gas and Power Dergisi'nin 209. sayisinda yayinlanmistir.

https://www.linkedin.com/pulse/istanbul-tahkim-derne%C4%9Fi-kurucu-avukat-%C3%BCyelerinden-biri-karaduman/

Av. Selma KARADUMAN

Avukat

Gelecek Eğitimler

  • 5.00
  • Tom Joe – Mar 15, 2015:
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec volutpat purus tempor sem molestie, sed blandit lacus posuere. Lorem ipsum dolor sit amet.
  • 4.00
  • Mark Doe – Jan 23, 2015:
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec volutpat purus tempor sem molestie, sed blandit lacus posuere. Lorem ipsum dolor sit amet.