Bu eğitim 16596 kez incelendi.

Corona Virüs Kapsamında Alınan Tedbirlerin İş Hukukuna Etkisi

Süre: 60 dk
Tarih: 26 Mart 2020
Saat: 19: 30 - 20: 30
Detay Bilgi İçin: 0530 884 23 24

 • Kalan Kontenjan:
 • Sertifika : Var
 • Tekrar İzle : Var

Önemli Not: BU KONFERANS ÜCRETSIZDIR.

Görünen ücret, konferans bedeli degildir. Egitmenimiz bu konferanstan herhangi bir telif almayacaktir.  Toplanan ücretlerden elde edilen kar, 23.03.2020 tarihinde sirket olarak aldigimiz karar geregi #coronavirüs ile mücadeleye destek olabilmek için bir üniversite hastanesinin tip fakültesi vakfina BAGISLANACAKTIR. Vakfin avukati meslektasimiz ile görüsülmüs, onay alinmis ve fakat bürokratik sikintilar olmamasi adina vakfin isminin açiklanmamasi uygun görülmüstür.

Corona Virüs Kapsaminda Alinan Tedbirlerin Is Hukukuna Etkisi Konferansi

Konferanstan Bazi Kesitler:

Ücretsiz izin uygulamasi-1

Virüs nedeniyle faaliyeti zorunlu olarak durmussa veya isçi zorunlu olarak çalisamayacaksa (IsK m24/3 ve 25/3 varsa), Is sözlesmesi bir hafta sonra Kanun geregi askiya alindigindan, ücretsiz izin uygulanamaz ve is akdi geçerli nedenle feshedilemez.

Ücretsiz izin uygulamasi-2

Isyerinde faaliyet kismen durmussa,
A)Tek tarafli, maktu belgelerin imzalatilmasi ve süresi belli olmayan ucu açik anlasmalar geçersiz,
B)Isçiye, hukuki sonuçlari anlatildiktan (aydinlatildiktan) sonra, Izin sonu ise baslatilmasi kosuluyla ve Ücretin bir kismi da ödenmesi kosuluyla geçerli olur.

Coronavirüs ve Is Kazasi-1

Isçiye, isyerinde veya görevli olarak gittigi baska bir yerde, #Virüs bulasmasi is kazasidir (21.HD, 15.4.2019, E.19/5018). Isveren, kusuru varsa sorumludur, yoksa sorumlu degildir.

Coronavirüs ve Is Kazasi-2

Evden çalisan isçiye #coronavirüs bulasmasi da 5510 sayili Kanun anlaminda is kazasidir. SGK ya is kazasi bildirimi yapilmalidir. Ancak tehlikeli isletmeler hariç, kusuru yoksa, isverenin hukuki ve cezai sorumlulugu da yoktur.

Coronavirüs ve Geçerli Fesih-1

Isyerinde faaliyet durmussa; Bu IsK m.24/3 anlaminda zorunlu nedendir. Isçiye 1 hafta süre yarim ücret ödenir sonradan Is sözlesmesi Kanun geregi askidadir. Isçinin rizasi gerekmez. Isveren askidaki sözlesmeyi geçerli nedenle feshedemez. Ancak Isçi isterse hakli nedenle feshedebilir

Coronavirüs ve Geçerli Fesih-2

?Zorunlu nedene bagli olarak isyerinde kisa çalismaya gidilirse, kisa çalisma döneminde geçerli nedenle fesih yapilamaz. Ayrica bu dönemde ücretli veya ücretsiz izin de kullandirilamaz. Izin ile kisa çalismada çalisilmayan süre iç içe geçemez. Aski ve kriz sonrasi isyerinde faaliyet azalir, atil personel varsa geçerli nedenle fesih olabilir?.

Prof. Dr. Talat CANBOLAT

Akademisyen


  • 5.00
  • Tom Joe – Mar 15, 2015:
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec volutpat purus tempor sem molestie, sed blandit lacus posuere. Lorem ipsum dolor sit amet.
  • 4.00
  • Mark Doe – Jan 23, 2015:
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec volutpat purus tempor sem molestie, sed blandit lacus posuere. Lorem ipsum dolor sit amet.

Anında haberdar olmak ister misiniz ?

Whatsapp grubumuza kayıt olun!