Menu

Arama Yapın

Menu

Bu kitap, e-kitap formatında olduğu için 0,48 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır.

E-Kitaplar

Onuncu Yılında Sendi̇kal Hürri̇yetler Açısından Toplu Sözleşme Düzeni̇mi̇zdeki̇ Geli̇şmeler

  • Yayınevi: Aristo Yayınevi
  • Yazar: Prof. Dr. Kadir ARICI
  • Sayfa Sayısı: 66
  • Yayın Tarihi: 09.09.2023
  • Baskı: 1
  • Tür: E-kitap
  • Basılı Olsaydı Fiyatı: 30,00
30,00 TL
9,00 TL

Bu kitap 800 kez incelendi; 7 adet satıldı.

Kategoriler: Bütün Hukuk Kitapları, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Kongreler / Sempozyumlar

Bu çalışmada 2010 tarihinden sonra toplu iş sözleşmesi, toplu sözleşme düzeni ve bu alanlardaki gelişmeler değerlendirilmektedir. Bu gelişmelerde, kanuni düzenlemelerde, bu düzenlemelere dayalı olarak bağıtlanan toplu iş sözleşmelerinde ve toplu sözleşmelerde Anayasa’ya, kanunla onaylanan milletlerarası sözleşmelere (87, 98 ve 151 sayılı ILO Sözleşmeleri) aykırılıklar yer almaktadır. Toplu sözleşme düzenimizin Anayasa’ya ve kanunla onaylanan milletlerarası sözleşmelere uygun olmasını sağlamak anayasal bir yükümlülüktür. Bu itibarla Anayasa’ya aykırı bulunan kanuni düzenlemeler değiştirilmeli ve toplu iş sözleşmelerine kanuna aykırı hüküm koymaktan vazgeçilmelidir.

Anahtar Kelimeler: Sendika hürriyeti, toplu sözleşme ikramiyesi, toplu iş sözleşmesi düzeni, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu.


FORMÜL:

 

Kitabın Sayfa Sayısı / 2 x 1000 / 69000 = 1000 adet basılan bir kitap için kesilen ağaç sayısı

 

 

Kağıt yapımında, genellikle iğne yapraklı ağaçlardan Ladin ve Çam ağaçları kullanılmaktadır. Çoğunluk çam ağacına aittir.

 

Dünya çapında her gün 80.000 ila 160.000 ağaç kesilmekte ve kağıt endüstrisinde kullanılmaktadır. Ormanlar yok edilmekte, küresel ölçekte iklim değişikliğine sebep olmaktadır.

 

Bir çam ağacının boyunu ortalama 18 m, yarıçapı da 15 cm eder. Bu durumda bir çam ağacı 1,2717 metreküptür. 0.0083 metreküp odun yaklaşık 4,5 kg gelir. Bu durumda 1,2717 metreküp odun yani bir ağaç 690 kg gelecektir.

 

Bir ağaçtan elde edilen kağıt, ağacın ağırlığının yarısı kadar etmektedir.

 

O halde, ortalama bir çam ağacı 690 kg ettiğine göre, elde edilecek kağıt 345 kg olacaktır.

 

Bir A4 beyaz kağıdın ağırlığı 5 gr etmektedir. Demek ki, bir ağaçtan 345000/5 = 69000 adet A4 yaprağı elde edilmektedir.

 

Günümüzde özellikle dijital kitap baskılarında, kitabın boyutu ne olursa olsun A4 boyutunda kağıt harcanmakta olup, kesime giren kısımları atılmaktadır.

 

Buraya kadar elde edilen verilerle şöyle bir formül çıkartılabilmektedir:

 

Kitabın sayfa sayısı / 2 = kitapta kullanılan kağıt yaprağı.

 

Her kitabın asgari 1000 adet basıldığı (ki ortalama çok daha yüksek çıkacaktır)

 

FORMÜL:

 

Kitabın Sayfa Sayısı / 2 x 1000 / 69000 = 1000 adet basılan bir kitap için kesilen ağaç sayısı

 

E-kitaplar geleceğimizi kurtaracak. Gelin e-kitapları daha çok sevelim, doğaya bir nebze olsun nefes verelim.

 

Peki basılı kitapların çevreye verdiği tahribat sadece ağaç ile mi sınırlı? Tabii ki hayır! Bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletlerinde hava kirliliğinin yüzde yirmisini kağıt fabrikaları oluşturuyor. Bununla birlikte havayla sınırlı kalmayıp su kirliliğine de büyük ölçüde neden oluyor. Zira kağıt, yapısı gereğince bol suya ihtiyaç duyar.

 

Modern tesislerde bile 1 ton kağıt üretebilmek için yaklaşık 50 ton su kirletilmektedir.

 

Artık karar sizin? E-kitap teknolojisi yokken elbette kitaplar ağaçlardan daha önemli idi. Zira, entelektüel hale gelen her birey doğayı korumak için fazladan çaba harcayabilecek bilince kavuşmuş olacaktı.

 

Ya şimdi? Tamamen zararsız bir teknoloji varken, hala zararlı nostaljik alışkanlıklarınıza devam mı etmek istiyorsunuz? Siz bilirsiniz…