Menu

Arama Yapın

MARKA SINAVI EĞİTİMİNİ İNCELE


Menu

Akademisyen

Doç. Dr. Şeref İBA

  • Eğitim Sayısı 1
  • E-Kitap Sayısı 0
  • Eğitim Alan Kişi Sayısı 0
  • E-Kitap Alan Kişi Sayısı 0

Eğitmen Hakkında

Şeref İba, 1969 yılında Adana`nın Düziçi ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Düziçi'nde tamamladı.

1991 yılında A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi`nden mezun oldu. A.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü`nde Mali Denetim Yetkileri Açısından Avrupa Parlamentosu ve TBMM başlıklı tezle yüksek lisans derecesi aldı.

1991 yılında TBMM Başkanlığınca açılan Uzman Yardımcılığı sınavını kazanarak Kanunlar ve Kararlar Müdürlüğü'nde göreve başladı. TBMM Başkanlığı Uzmanlık Yönetmeliği hükümleri uyarınca hazırladığı TBMM`nin Bilgi Edinme ve Denetim Yolları konulu tezi savunarak 1994 yılında Yasama Uzmanlığına atandı.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi ve TBMM Genel Sekreteri ve TBMM Kanun ve Kararlar Müdür Yardımcısı`dır.

Şeref İba'nın, TBMM Genel Sekreteri Rauf Bozkurt ile birlikte hazırladıkları "100 Soruda Parlamento (Türk Parlamento Tarihine Giriş)" adlı kitabı kısa sürede iki baskı yaptı ve bu alanda kaynak kitap haline geldi. İba`nın ayrıca, TBMM’de göreve başlamak amacıyla hazırladığı "Parlamenter Denetim Yolları, Etkinliği ve Susurluk Örneği" ile doktora tezi olan "Türkiye`de Meclis Başkanlığı ve Başkanlık Divanı" çalışmaları kitap olarak yayımlandı.

Parlamento çalışmalarına ilişkin çeşitli ulusal ve uluslar arası sempozyumlarda sunulmuş ya da bilimsel dergilerde yayımlanmış tebliğleri bulunan Şeref İba, Yasama Derneği`nin kuruluşunda da önemli görevler üstlendi.

Sosyal Medya

Kurumsal Üyelikler İçin

Kurumsal Teklif Alın

Ekibinizin hukuk bilgisini yükseltin, kaliteli içeriklerle size yardımcı olmaya hazırız!

Ekibinize, Hukuk Eğitim’in birbirinden kaliteli eğitimlerine sınırsız erişim imkanı sunun.