Corona Virüs Kapsaminda Alinan Tedbirlerin Kira Sözlesmelerine Etkisi

Anında haberdar olmak ister misiniz ?

Whatsapp grubumuza kayıt olun!Bu eğitim 3196kez incelendi.

Corona Virüs Kapsaminda Alinan Tedbirlerin Kira Sözlesmelerine Etkisi

Doç. Dr. Sezer ÇABRI
Süre: 90 dk
Tarih: 26 Mart 2020
Saat: 17: 00 - 18: 30
Detay Bilgi İçin: 0530 884 23 24

 • Kalan Kontenjan:
 • Sertifika : Var
 • Tekrar İzle : Var

Önemli Not: BU KONFERANS ÜCRETSIZDIR.

Görünen ücret, konferans bedeli degildir. Egitmenimiz bu konferanstan herhangi bir telif almayacaktir.  Toplanan ücretlerden elde edilen kar, 23.03.2020 tarihinde sirket olarak aldigimiz karar geregi #coronavirüs ile mücadeleye destek olabilmek için bir üniversite hastanesinin tip fakültesi vakfina BAGISLANACAKTIR. Vakfin avukati meslektasimiz ile görüsülmüs, onay alinmis ve fakat bürokratik sikintilar olmamasi adina vakfin isminin açiklanmamasi uygun görülmüstür.

 

Corona Virüs Kapsaminda Alinan Tedbirlerin Kira Sözlesmesine Etkisi


Corona virus ve virüsün sebep oldugu etkilere bagli olarak birçok isyeri geçici olarak faaliyetlerini durdurdu veya idare tarafindan faaliyetlerin durdurulmasina karar verildi. Bu da kira sözlesmesine konu isyerlerinde bu süre zarfinda kira bedelinin ödenmesinin zorunlu olup olmadigi konusunda
birçok tartismaya gündeme getirdi. Kanaatimce konuyu ifa imkânsizligi ve kiraya verenin ayiptan sorumlulugu kapsaminda degerlendirmek gerekir.

Degerlendirmem kisaca söyledir;

- TBK m. 301’e göre, kiraya veren, kiralanani kararlastirilan tarihte, sözlesmede amaçlanan kullanima elverisli bir durumda teslim etmek ve sözlesme süresince bu durumda bulundurmakla yükümlüdür. Bu hüküm, konut ve çatili isyeri kiralarindakiraci aleyhine degistirilemez; diger kira sözlesmelerinde ise, kiraci aleyhine genel islem kosullari yoluyla bu hükme aykiri düzenleme yapilamaz.

- Kira sözlesmesinde isyeri olarak kiralanan yerlerde kullanma amaci özel olarak belirlenmektedir. Kiraya veren kiralanani, sözlesmede belirlenen amaca uygun olarak teslim etme ve sözlesme süresince bu durumda bulundurma borcu altina girer. Idari kararla isyerlerinin kapatilmasi veya çalisma kosullarinin sinirlandirilmasi kiraya verenin kiralanani sözlesmede öngörülen amaca uygun sekilde bulundurma borcuna aykirilik teskil eder. Bu durumun ortaya çikmasinda kiraya verenin kusuru bulunmamaktadir. Kira sözlesmesine konu isyerlerinin kismen veya tamamen kullanilamamasinda, kiraya verenin kusuruna
dayanmayan, geçici bir ifa imkânsizligi veya ayiptan sorumluluk söz konusudur.

- Idari kararla faaliyetleri geçici olarak durdurulan isyerleri bakimindan geçici imkânsizlik veya kiraya verenin ayiptan sorumlulugu hükümlerince kiracinin kira bedeli ödeme borcu söz konusu olmaz. Corona virüs kapsaminda alinan önlemler ortadan kalkincaya kadar kiracilar kira bedeli ödemek zorunda degildir. Bu durumun ortaya çikmasinda kusuru olmadigindan kiraya veren, kiralananin kullanilamamasindan dolayi kiracinin ugramis oldugu zarari (kazanç kaybini) tazmin etmek zorunda degildir.

- Alinan tedbirler kapsaminda kiralananin kullanimi tamamen engellenmemekle birlikte kisitlanmissa (örnegin restoranin kapali olmasina ragmen paket servisine devam etmesi veya alisveris merkezlerindeki magazalarin açik kalacagi sürenin kisitlanmasi gibi) kiraci, kira bedelinin indirilmesini isteyebilir (TBK m. 307). Bir isyerinin geliri alinan tedbirlerden dolayi yüzde elli azalmissa, ayni oranda kira bedelinin de indirilmesi istenebilir.

- Kira sözlesmesine konu bazi isyerlerinde ise alinan tedbirler kiralananin kullanimini hiçbir sekilde etkilememisse kira bedeli tamamen ödenmek zorundadir. Örnegin corona virüs kapsaminda alinan tedbirler eczaneleri, firinlari, marketleri etkilememistir. Bu gibi yerlerde kira sözlesmesiyle faaliyette bulunanlar kira bedelinin indirilmesini isteyemezler.

  • 5.00
  • Tom Joe – Mar 15, 2015:
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec volutpat purus tempor sem molestie, sed blandit lacus posuere. Lorem ipsum dolor sit amet.
  • 4.00
  • Mark Doe – Jan 23, 2015:
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec volutpat purus tempor sem molestie, sed blandit lacus posuere. Lorem ipsum dolor sit amet.