Menu

Arama Yapın

İcra İflas Hukukunda Güncel Meseleler 2023 HEMEN KAYDOL


Menu

Akademisyen

Prof. Dr. Hanife ÖZTÜRK

  • Eğitim Sayısı 33
  • E-Kitap Sayısı 3
  • Eğitim Alan Kişi Sayısı 852
  • E-Kitap Alan Kişi Sayısı 0

Eğitmen Hakkında

05.12.1964 tarihinde Biga/Çanakkale’de doğdum. 1970-1978 yıllarında ilk ve ortaokulu Çan/Çanakkale’de okudum. 1981 yılında Biga Ticaret Lisesi’nden birincilikle mezun oldum.

1981-1985 arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudum ve birincilikle mezun oldum. 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı’na araştırma görevlisi olarak atandım.

1985-1987 yılları arasında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümü’nde “Kıymetli Evrakın Zıyaı ve İptali” konulu yüksek lisans tezi ile yüksek lisansımı tamamladım. 

1987 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümü’nde doktoraya başladım. 1989-1991 yıllarında DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) burslusu olarak Almanya’da bulundum.

“Karşılaştırmalı Hukuk Açısından Damping ve Antidamping Önlemler” başlıklı doktora tezimi 1994 yılında tamamladım ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’na yardımcı doçent olarak atandım.

1999 yılında DAAD burslusu olarak Max-Planck Institut für Geistiges Eigentum, Wettbewerbs- und Steuerrecht (eski adı Max-Planck-Institut für Immaterialgüter- und Wettbewerbsrecht) bilimsel çalışmalar yaptım. 2004 yılında “Tanınmış Markanın Korunması” başlıklı doçentlik tezimi verdim ve doçentlik sınavını kazandım. Aynı yıl, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’na doçent olarak atandım.

2005-2006 yıllarında, Alexander von Humboldt burslusu olarak Almanya’da bulundum.

2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nden emekli oldum ve aynı yıl İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’nda göreve başladım.

2009 ve 2010 yıllarında Bochum Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Karşılaştırmalı Olarak Alman ve Türk Ticaret Hukuku” dersini verdim.

2010-2011 yıllarında, Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Kıymetli Evrak Hukuku” derslerini verdim.

2007-2011 yıllarında İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak görev yaptım.

2012-2015 yıllarında, İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Bochum Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği çerçevesinde yürütülen “Ekonomi Hukuku Yüksek Lisans Programı’nda görev aldım ve Türkçe ve Almanca olarak hazırlanan tezlerde, yüksek lisans tez danışmanlığı yaptım.

Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans düzeyinde şirketler hukuku, kıymetli evrak hukuku, banka hukuku, rekabet hukuku, fikri ve sınai mülkiyet hukuku, haksız rekabet hukuku, ticari işletme hukuku derslerini verdim. Halihazırda şirketler hukuku dersini vermekteyim. Yüksek lisans ve doktora düzeyinde, “Anonim Şirketler Hukuku”, “Pay Sahipleri Sözleşmesi”, “Anonim Şirkette Hisse Devri” derslerini vermekteyim.

Bunun yanında Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Halka Açık Anonim Şirketlerin Yönetimi” konusunda yüksek lisans dersi verdim.

2007’den bu yana Viyana Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği çerçevesinde Türk-Avusturya Hukuk Haftası Sempozyumlarına tebliğ sunmak suretiyle katılmaktayım.

Ayrıca her yıl Viyana’da düzenlenen “Die Forschungsstelle für Europaeische Rechtsentwicklung und Privatrechtsreform” sempozyumlarında tebliğ sunarak katılmaktayım. Tüm tebliğlerim, Viyana’da yayımlanan sempozyum serisi kitaplarda yayımlanmıştır. Söz konusu sempozyumlar, Avusturya Merkez Bankası, Viyana Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Heinrich Graf Hardegg’schen Vakfı ve Anayasa, Reformlar, Deregülasyon ve Adalet Bakanlığı (Avusturya) tarafından düzenlenmektedir. 

İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası Yaz Akademisi’nin sürekli katılımcısıyım.

2018 yılında Profesör ünvanını aldım ve halihazırda İstanbul Kültür Üniversitesi Fikri ve Sınai Haklar Uygulama ve Araştırma Enstitüsü’nde müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım.

Sosyal Medya

Kurumsal Üyelikler İçin

Kurumsal Teklif Alın

Ekibinizin hukuk bilgisini yükseltin, kaliteli içeriklerle size yardımcı olmaya hazırız!

Ekibinize, Hukuk Eğitim’in birbirinden kaliteli eğitimlerine sınırsız erişim imkanı sunun.